Yaylacılık

Başçiftliklinin yaşamında yaylacılığın ayrı bir önemi vardır. Eskiden beri temel geçim kaynaklarından biri olan hayvancılığa dayalı olarak halk yaz mevsiminde yaylalarda olmak durumunda kalmıştır. Hem arazinin ekili dikili olmasından dolayı hem de yaz sıcağını daha serin olan yaylalarda geçirmek için mayıs ayının ortalarında yaylaya göçüp mevsimin durumuna göre ağustos başlarında geri dönülmüştür.

Başçiftlikli yaylak olarak çıktığı kırda önce bir yerde konaklamış, daha sonra ikinci ve üçüncü konak yerlerini beğenerek yerleşmiştir. Daha önceleri ahşap, tek odalı olan yayla evleri bugün betonarme, iki – üç odalı, tuvaletli, banyolu, çift katlı evlere yerini bırakmıştır. Yayla evlerine elektrik bağlanmış, bunlara bağlı olarak da teknolojinin nimetlerinden faydalanmayı ihmal etmemişlerdir. Yayla evlerinde pek çok elektrikli ev aleti kullanılmaktadır.
Eskiden hayvancılık için çıkılan yayla bu gün zevk için, dinlenme için çıkılır olmuştur.

ESKİ YAYLA (ORTA YAYLA)

Kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Başçiftlik’in ilk yaylasıdır. Somun Tepesi ile Çorak Tepesi arasındaki vadide kurulmuş, sırtını Somun Tepesine yaslayıp yönünü Başçiftlik yoluna dönmüştür. Bugün yaklaşık 150 hane mevcuttur.

AŞAĞI YAYLA

Cumhuriyetten önce kurulmuş olup kesin tarihi bilinmiyor. 1951 yılına kadar 7 hane olarak kalmış 1951 yılında 15 hane daha ilave edilerek 22 hane olmuştur.
1951 yılında köy yönetimi kararı ile, birazda zorla, gönderilenlerden ikisi de benim dedelerimdir. (Şaban BOLAT)
1971 yılında belediye başkanı İhsan Şen yönetim kararı ile 50 hane daha göndermiştir. Sonradan bazılarının yaylacılıktan vazgeçmesi, bazılarının da diğer yaylalara göçmesi sebebiyle bugün 45 hane mevcuttur.

YENİ YAYLA

Patates tarlaları
İçinde kazmaları
Şu muhanet Gargacı
Dağıttı yaylaları.

Daha önce arpa tarlası sonra da patates tarlaları olan arazi üzerinde 1970 yılında Ihsan Şen’in belediye başkanlığı döneminde kurulmuştur. Yaylanın kuruluşu da bazılarının gitmek istememesi sebebiyle olaylı olmuştur. Bu sebeple yukarıdaki mani söylenmiştir. Bugün Yeni Yaylada 130 hane ikamet etmektedir.

Daha önceleri yaya gidilip gelinen yaylalara şimdi belediye tarafından sabah ve akşam olmak üzere düzenli otobüs seferleri konulmuştur. Halk gece yayladaki evinde yatıp sabah ilçeye inerek işini gücünü takip ettikten sonra akşam tekrar yaylaya dönmektedir.

Kaynak: Dünden Bugüne Başçiftlik (Şaban BOLAT)