Düğün, Nişan ve Evlenme

DÜĞÜN GÜNÜ:

Bu arada düğüncüler de gelmeye başlamıştır. Danışık yemeğinde görevlendirilen kişiler tarafından gelenlere önce şeker vb. (hoş geldin) ikram edilir. Davetliler de hoş geldin tepsisine hediyelerini bırakırlar. Bu hediyeler genellikle para veya altın olur. Damat, sağdıç ve düğün sahipleri davetlilere hoş geldin derler. Davetlilere yemek ikram edilir. Hemen hemen tüm ilçe halkı düğüne davetlidir. Kadın, erkek herkes davete icabet eder.

Düğün yemeğinde çorba, et yemeği (kuru fasulye veya nohut yemeği de olabilir.), keşkek, dolma, pilav, cacık (salata, meyve) ve içecek ikram edilir. Düğünlerde alkollü içecekler bulunmaz. Düğün yemekleri özel aşçılar tarafından özenle hazırlanır.

O akşam gece yarılarına kadar hem oğlan evinde hem de kız evinde oyunlar, eğlenceler devam eder. Geline ve damada arkadaşları tarafından kına yakılır. Damada yakılan kına eğlenceli, geline yakılan kına ise hüzünlü bir şekilde gerçekleşir.

KINA GECESİ:

Düğün akşamı herkes eğlenirken oğlan tarafının genç kızları, gelinleri, gönlü genç olan kadınlar davul zurna eşliğinde kına yengesi götürürler. Bir bohça içinde kına, leblebi, ekmek vb. şeyler vardır. Bohçayı düğün kâhyalarından biri taşır. Bahşiş almadan da bohçayı vermez. Türküler eşliğinde gelin odaya getirilir. Bu arada kızlar da ellerinde mumlarla kınayı getirirler.

Kına yakılacağı zaman gelin avucunu açmak için bahşiş ister. Gelinin avucuna para veya altın konulduktan sonra kına yakılarak gelinin eli sarılır. Kınadan orada bulunanlara dağıtılır. Geline kına yakılırken kına tepsisi ile gelenlerden bahşiş toplanır. Bu bahşiş çok cüzidir. Bu para gelin tarafından saklanarak erkek evine gidince kucağına verilen çocuğa verir. Bir kısmını da gerdek gecesi damada verecektir.

Geline kına yakılırken türküler söylendiğini yazmıştık. Eskiden söylenenlerden biri şöyleydi.

Güyeğü tepede bitlenir.
Çürük odunları yüklenir.
Eve gelir yiğitlenir.
Babam da evin şen olsun.
Ana ben gidiyom haberin olsun.

Ana hamama vardın mı?
Yunduğum yerleri gördün mü?
Gelin olduğumu duydun mu?
Babam da evin şen olsun.
Ana ben gidiyom haberin olsun.

Her ne kadar eskiden böyle türküler söyleniyor idiyse de günümüzde yeni moda türküler söylenerek kına yakılır…

Kaynak: Dünden Bugüne Başçiftlik (Şaban BOLAT)