Eğitim-Öğretim

İlçemiz merkezinde ilkokul 1927 yılında açılmış olup eski Türkçe ( Osmanlıca ) ile eğitim-öğretime başlanmıştır. Daha sonra yeni Türk alfabesine geçilmiş eğitim- öğretim bu harflerle devam etmiştir. Önceleri okul üç yıllık olup üç yılın sonunda mezun olanlara “ilk Tahsili Bitirme Şahadetnamesi” verilmiştir. 1939 yılından itibaren Başçiftlik İlkokulu beş yıllık mezun vermeye başlamıştır.

Elde bulunan mevcut kaynaklara göre 1935 yılından itibaren okula kayıt yaptıran öğrencilerin künye defterlerinin var olduğu anlaşılmıştır.

Yeni Türk harfleriyle öğretime Kazım Özcan adlı öğretmenle başlanmıştır.

1967-1968 öğretim yılında ortaokul, 1980-1981 öğretim yılında lise açılarak Başçiftlik’in eğitim-öğretim ufkunun daha da genişlemesine ışık tutulmuştur.

Başçiftlikli Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren eğitim-öğretime büyük ilgi göstererek bölgesinde en çok okuma- yazmayı gerçekleştiren yer olmuştur. Bugün Türkiye’nin her biriminde, her kademesinde ülkeye hizmet eden çok sayıda Başçiftlikli vardır. Bu güzelliğin mimarları Türkiye’de dershaneciliğin ilk temeli sayılabilecek çalışmaları yapan Mustafa Güler, İsa Şen, Nihat Yılmaz, Ahmet Yüce, Ahmet Koç, Cemal Bayram, Osman Şahin gibi öğretmenlerimizdir. (ismini burada zikretmeyi unutmuş olduğum saygıdeğer öğretmenlerimden özür diliyorum.) Burada sağ olanlara hayırlı ve uzun ömürler, vefat etmiş olanlara Allah’tan rahmet diliyorum.

Bu saygıdeğer öğretmenlerimiz ve daha sonra Başçiftlik’te çalışarak hizmeti bir namus borcu kabul etmiş öğretmenlerimizin yetiştirdiği pek çok insan ülkeye hizmet etmiş ve hizmet vermektedir.

Hizmet kervanının neferleri olarak sayacağımız isimlerden bazılarını burada belirtmek isterim.

Bürokrat olarak; Av. Yusuf BEYAZIT (Tokat Ak Parti Milletvekili) aktif görevde, Mehmet ÇAĞLAR (Eski Enerji Bakanlığı, Genel Müdür Yardımcısı), Mahmut KAYHAN (Eski Meteoroloji Genel Müdür Yardımcısı) olarak görev yapmışlardır.

Akademisyen olarak; Prof. Dr. Yusuf KARAKOÇ, Prof. Dr. Ekrem MEMİŞ, Prof. Dr. Ali AÇIKEL hizmet etmeye devam etmektedirler.

Bu gün itibarıyla Tokat ve ilçelerinde Milli Eğitim kadrolarında çok sayıda Başçiftlikli yönetici olarak görev yapmaktadır.

Kaynak: Dünden Bugüne Başçiftlik (Şaban BOLAT)